Tijekom putovanja ako imate dijabetes

Ovo poglavlje nudi detaljne smjernice za regulaciju dijabetesa tijekom različitih načina putovanja – od sigurnosnih pregleda s lijekovima i priborom za dijabetes do prilagodbe inzulina pri promjeni vremenskih zona i očuvanja redovitih obroka.

 

Brze poveznice

Letenje

Priprema za put

Prije putovanja, provjerite na web stranici svoje zrakoplovne kompanije kako biste se upoznali s mogućim, posebnim smjernicama za putnike koji imaju dijabetes. Možda će biti potrebno ispuniti određene obrasce unaprijed.

Označavanje medicinskih potrepština

Uvijek imajte inzulin i ostale medicinskih potrepštine sa sobom. Lijekovi trebaju biti jasno označeni vašim imenom i svim podacima proizvođača. Pridržavajte se uputa svog liječnika navedenih u odgovarajućoj dokumentaciji, kao i onih proizvođača s pakiranja. Tijekom sigurnosnog pregleda, predočite potvrdu osoblju i obavijestite ih da imate dijabetes.

Sigurnosna provjera

Kako biste izbjegli nesporazume u vezi s medicinskim potrepštinama, korisno je unaprijed obavijestiti sigurnosno osoblje da sa sobom nosite lijekove i pribor za dijabetes. Preporučuje se dolazak ranije od predviđenog vremena, jer provjera lijekova i pribora za dijabetes može potrajati nešto dulje.1

 

U zrakoplov je dopušteno unijeti tekućine poput inzulina, soka ili glukoznih gelova za liječenje hipoglikemije, čak i u količinama većim od 100 mL. Držite ih lako dostupnima i obavijestite sigurnosno osoblje prilikom pregleda. Štrcaljke, inzulinski injektori i iglice također su dozvoljeni u ručnoj prtljazi ako uz sebe imate odgovarajući lijek (npr. inzulin).2

Svi lijekovi, uključujući injekcijske, trebaju biti popraćeni odgovarajućom liječničkom dokumentacijom.

Prilagodba doziranja inzulina zbog promjene vremenskih zona

  • Prije prilagodbe doze ili rasporeda uzimanja inzulina i drugih lijekova, savjetujte se s liječnikom ili ljekarnikom.
  • Ovisno o smjeru putovanja, duljina dana može varirati, što može utjecati na doziranje inzulina.
  • Ako prelazite vremenske zone, unaprijed se posavjetujte s liječnikom o rasporedu obroka i doziranju inzulina.2
 

Tijekom leta – spavanje i obroci

Ako planirate spavati tijekom leta, vodite računa da ne propustite vrijeme za obrok ili uzimanje terapije. Postavite alarm na mobilnom ili drugom uređaju, ili zamolite kabinsko osoblje da vas podsjeti.

Prije putovanja provjerite postoji li mogućnost obroka prilagođenog osobama s dijabetesom. Kako biste izbjegli hipoglikemije ili hiperglikemije, uvijek uz sebe imajte dodatne užine i inzulin, osobito ako niste sigurni u sastav obroka koji će vam biti poslužen.
Prelazak vremenskih zona može poremetiti vaš uobičajeni ritam prehrane, stoga unaprijed prilagodite terapiju u dogovoru sa svojim liječnikom.

Dolazak na odredište i prilagodba vremenskoj razlici

Ako koristite inzulin i osjetite posljedice razlike u vremenskim zonama (eng. jet lag), odmah po dolasku provjerite razinu šećera u krvi. Vremenska razlika može izazvati umor ili nesanicu, što može otežati prepoznavanje simptoma hipoglikemije ili hiperglikemije.
Tijekom razdoblja prilagodbe budite posebno oprezni i češće mjerite šećer u krvi.

 

Putovanje automobilom i brodom

Vožnja automobilom:

  • Redovito provjeravajte razinu šećera u krvi kako biste je održali u sigurnim granicama. Preporučuje se napraviti stanku svaka dva sata kako biste mogli obaviti provjeru.
  • Sredstva za pomoć u slučaju hipoglikemije trebala bi vam uvijek biti pri ruci, a lijekove, obroke i užine uzimajte prema svom uobičajenom rasporedu.
    Kako ne biste propustili terapiju, postavite podsjetnike na svom telefonu.
  • Ako dođe do hipoglikemije, nemojte nastaviti vožnju barem 45 minuta nakon što se razina šećera normalizira.
  • Planirajte moguće nepredviđene situacije poput prometnih zastoja ili kvarova na automobilu te ponesite više hrane i pića nego što procjenjujete da će vam trebati.
 

Plovidba brodom ili kruzerom:

  • Ako ste skloni morskoj bolesti, imajte pri ruci brzo djelujuće ugljikohidrate u tekućem obliku, uz lijek protiv mučnine.
    Prije puta informirajte se o mogućim učincima morske bolesti na razinu šećera i posavjetujte se s liječnikom.
  • Kako biste lakše planirali obroke, zatražite jelovnik unaprijed i konzultirajte se s nutricionistom.
 

Planinarenje

Ne preporučuje se ići sam na planinarenje. Ako se ipak odlučite za to, slijedite ove preporuke:

  • Prije polaska, svakako obavijestite nekoga o svojoj planiranoj ruti i očekivanom vremenu povratka. Održavajte redovit kontakt kako bi vas, u slučaju nepredviđenih okolnosti, bilo lakše locirati.
  • Imajte na umu da nadmorska visina može utjecati na razinu šećera u krvi i učinkovitost lijekova i ostalih medicinskih potrepština.
    Planinarenje troši puno energije, stoga se pobrinite da ponesete dovoljno hrane i pića za cijelo putovanje.
  • Pri ruci uvijek imajte komplet prve pomoći.
 

Napomena: Informacije na ovoj stranici ne zamjenjuju profesionalni medicinski savjet. Svakako se posavjetujte sa svojim zdravstvenim djelatnikom za personalizirane upute.

Iako se trudimo pružiti točne i korisne informacije, ne preuzimamo odgovornost za sadržaj vanjskih web stranica. Prije nego što se njima koristite, svakako provjerite njihove uvjete korištenja i pravila privatnosti.

Literatura:

1. IDF. Travelling and Diabetes. Published December 21, 2020. Accessed Mach 24, 2025. Available from: https://idf.org/europe/media/uploads/sites/2/2023/06/AwarenessPaper-DiabetesAndTravelling-21Dec2020_compressed.pdf

2. Diabetes Canada. Air travel. Accessed Mach 24, 2025. Available from: https://www.diabetes.ca/learn-about-diabetes/your-rights/air-travel